Porównanie Ceramic Pro vs. OptiCoat Pro

Na stronie internetowej eM Detailing pojawił się artykuł będący porównaniem OptiCoatPro‬ z CeramicPro‬. Choć po prawdzie to porównanie dotyczy Opti Coat Pro (jedynego bazującego na SiC) i wszystkich innych popularnych powłok, które zazwyczaj bazują na SiO2.

Zapraszam do przeczytania tłumaczenia, ale również do zapoznania się z oryginalnym artykułem:

Porównanie Opti Coat Pro vs. Ceramic Pro

Nie wszystkie Powłoki Ceramiczne są takie same…
Są pewne znaczące różnice pomiędzy Opti Coat Pro i Ceramic Pro. Pozwólcie mi je wytłumaczyć z chemicznego punktu widzenia. Pomimo wymyślnych nazw chemicznych artykuł został napisany tak, by został zrozumiany przez każdego.

Omówimy:
– Co definiuje powłokę ceramiczną
– Czym różni się struktura powłok
– Jak powłoki ceramiczne trzymają się lakieru
– Grubość powłoki, warstwy i elastyczność
– Konserwacja i pielęgnacja

Kiedy tylko zrozumiecie te wszystkie proste różnice, będziecie w stanie świadomie wybrać właściwszą dla was powłokę. Będziemy szczęśliwy jeżeli będziecie chcieli porozmawiać z nami osobiście lub przez telefon. Naszą pasją jest edukowanie naszych klientów.

(1) Definicja Powłoki Ceramicznej:

Co do zasady, ceramika oznacza nieorganiczną strukturę pozbawianą wodorotlenków. Wiele różnych mieszanin można uznać za ceramikę. My skupimy się na trzech. SiO2 (Dwutlenek Krzemu), TiO2 (Dwutlenek Tytanu) oraz SiC (Węglik Krzemu).

SiO2 jest powszechnie nazywane kwarcem, który w postaci grubych ziaren jest głównym składnikiem piasku.

TiO2 jest pospolitym pigmentem używanym w kremach do opalania, lakierach, a nawet jako barwnik spożywczy. Jego cechą jest również doskonałe pochłanianie promieniowania UV.

SiC jest niesamowicie rzadko spotykany w przyrodzie, ale jest również powszechnie używany jako sztuczny diament w zastosowaniach przemysłowych wymagających ekstremalnej twardości.

(w zależności kogo zapytacie, Ceramic Pro składa się z SiO2 lub TiO2. Patrz zrzut strony Ceramic Pro z 14.08.2016 r.).
[zdjęcie]

Jesteście jeszcze ze mną? Teraz ta interesująca część….

(2) Struktura Powłoki Ceramicznej:

Ceramic Pro jest trochę jak żelatyna zawierająca twarde kawałki landrynek. Nano cząstki SiO2 lub TiO2 (landrynki) są bardzo twarde, ale żywica (żelatyna) jest tutaj zdecydowanie najsłabszym ogniwem. Ceramic Pro nakładany jest wielowarstwowo, by stworzyć grubą i trwałą powłokę mającą zmniejszyć słabe właściwości żywicy. Nano cząstki są odporne na utlenianie oraz uszkodzenia chemiczne, żywica za to jest bardziej jak lakier bezbarwny, podatna na wszelkie uszkodzenia, przed którymi powinna chronić.

Opti Coat Pro jest bardziej jak rozlany stopiony karmel, któremu pozwolono ostygnąć. Nie zawiera żywicy ani nano cząstek, a bardziej tworzy na całej powierzchni jednorodną ceramiczną powłokę SiC. Nałożony nie posiada słabych punktów, a całość powłoki jest twardym Węglikiem Krzemu.

(3) Opti Coat Pro Vs Ceramic Pro – przyczepność do lakieru:

Żywica Ceramic Pro przykleja się do wierzchniej warstwy lakiery dzięki adhezji mechaniczniej. Zasadniczo, działa to jak malowanie natryskowe, gdzie farba przykleja się do powierzchni właśnie poprzez przyczepność mechaniczną. Następnie ceramic pro jest nakładane na siebie, gdzie do pewnego stopnie rozpuszcza poprzednią warstwę Ceramic Pro, tak by mogła się do niej przykleić. Taki proces powoli dodaje grubości powłoce położonej na lakierze.

Opti Coat Pro reaguje z lakierem bezbarwnym (będącym wierzchnią warstwą lakieru samochodowego) poprzez reakcję chemiczną i wiąże się z nim na poziomie molekularnym. Nie jest to coś tworzącego kolejną warstwę lakieru, a raczej Opti Coat staje się jego elementem składowym.

Założyciel Opti Coat, doktor chemii organicznej, pracował wcześniej w przemyśle lakierniczym. Dzięki temu doskonale wie jak połączyć Opti Coat z lakierem na poziomie molekularnym. Takie chemiczne połączenie uniemożliwia usunięcia powłoki oraz zapobiega jej łuszczeniu. Jedynym sposobem na usunięcie Opti Coat jest mechanicznie spolerowanie.

Można powiedzieć, że Opti Coat Pro zostaje przyspawany to waszego lakieru, kiedy Ceramic Pro zostaje do niego przyklejony.

(4) Grubość powłoki i elastyczność:

Właściwości Ceramic Pro wzrastają wraz z ilością jego warstw na lakierze. Jednak im więcej chcesz warstw, tym więcej musisz zapłacić. Niestety warstwowanie ma też swoje wady. Lakier waszego samochodu jest w ciągłym ruchu, rozszerzając się, kurcząc i wyginając.

Pamiętajcie, Ceramic Pro trzyma się lakieru tylko dzięki adhezji. Kiedy karoseria samochodu jest w ruchu, twarda i sztywna warstwa Ceramic Pro jest ciągle przesuwana. Ponieważ brakuje jej elastyczności w końcu ulega rozwarstwieniu lub pękaniu. Mimo że dzieje się to na poziomie mikroskopowym i może nie być widoczne natychmiast to z czasem właściwości powłoki ulegają uszkodzeniu.

Opti Coat Pro pozostaje elastyczne ponieważ jest częścią lakieru, razem z nim pracując i rozszerzając się. Nasza spółka matka, Aviana, nakłada Opti Coat Pro na samoloty. Cienkie i elastyczne poszycie samolotów ulega ciągłemu wyginaniu od turbulencji oraz rozszerzaniu i kurczeniu przechodząc z „normalnych temperatur” na ziemi do -40F (-40 st. C) na wysokości 30 000ft (9144 km). Ponieważ Opti Coat jest częścią lakieru, rusza się razem z nim a nie wbrew jemu.

(5) Konserwacja i pielęgnacja:

Jak wskazaliśmy wcześniej, właściwości bazującego na żywicy Ceramic Pro ulegają pogorszeniu. Przez to wymagane są coroczne inspekcje i uzupełnianie powłoki w ramach jej konserwacji.

Opti Coat nie wymaga żadnej ponownej aplikacji. Ponieważ nie ma w niej żadnych słabych ogniw (żywicy) nie ma potrzeby jej uzupełniania. Skutkiem powyższego są niższe koszty dla właściciela.

(6) Podsumowanie:

Ceramic Pro jest bazującą na żywicy powłoką zawierającą nano cząstki SiO2 i nakładaną w kilku warstwach. Powłoka przyczepia się do lakieru tak jak klej. Lepi się, ale nie permanentnie. Ceramic Pro wymaga corocznych inspekcji, w trakcie których powłoka jest uzupełniania w celu przywrócenia pogorszonych właściwości żywicy.

Opti Coat Pro jest prepolimerem wiążącym się z lakierem na poziomie molekularnym, gdzie łączy się również ze sobą tworząc jednorodną warstwę SiC, bez słabych ogniw żywicznych. Opti Coat Pro nie wymaga warstwowania, jest elastyczny i pracuje wraz z lakierem nie wymagając co rocznego uzupełniania.

Powłoki ceramiczne znacznie ułatwiły dbanie o samochód. Niezależnie od tego jaką powłokę wybierzecie musicie również rozważyć jej połysk i wytrzymałość.

To jaki połysk będzie miało auto jest bezpośrednim wynikiem umiejętności detailera do korekty lakieru i wykończenia. Twoja powłoka doda trochę połysku, ale nie naprawi niepoprawnie wykonanej korekty.

Wytrzymałość powłoki leży w Waszej odpowiedzialności. Mycie zgodnie z zaleceniami powłoki i używając poprawnych technik jest najlepszym czynnikiem wpływającym na jej wytrzymałość.

Jak pewnie zauważyliście, wierzymy że Opti Coat Pro jest najlepszym wyborem. Wynaleziony i produkowany w Memphis. Wiemy, że wszyscy mężczyźni i kobiety stojące za Opti Coat stoją murem za swoim produktem.

http://em-detailing.com/opti-coat-pro-vs-ceramic-pro/